3 rady ako vybudovať úspešnú reštauráciu

Ak ste v gastro odvetví nováčikom, možno vás zaujíma, ako sa dopracovať k úspechu.  Prevádzka úspešnej reštaurácie si vyžaduje obchodné znalosti, zručnosti ľudí a nespočetné množstvo hodín vášho času. Na chvíľu sa však zastavte a urobte “inventúru”. Spočítajte veci, vďaka ktorým to funguje, nazbierajte nové nápady a zistite, čo znamená prevádzkovať ziskovú reštauráciu.

  1. Konzistentnosť

Gastro biznis je plný konkurencie. Opýtajte sa 10 profesionálov v oblasti gastronómie, ako viesť úspešnú reštauráciu, a vypočujete si 100 skvelých odpovedí. Jedna vec, na ktorej sa všetci zhodujú, je dôležitosť konzistentnosti. Použite tento kľúč na všetko, od získavania surovín, cez varenie až po servírovanie, a poskytnete taký kulinársky zážitok, ktorý vám zabezpečí zákazníkov. Udržujte si neustále svoje vysoké štandardy. Vaši hostia si to všimnú a zároveň sa radi pochvália fotografiou jedla či interiéru na svojich sociálnych sieťach. Investujte tiež do kvalitnej webovej stránky a správy sociálnych sietí, ktoré rozšíria váš dosah na trhu a pomôžu vám získať dôležité pozitívne recenzie. Vážte si svojich zákazníkov, pretože tie recenzie píšu práve oni. Zaslúžia si to najlepšie. Udržujte reštauráciu v perfektnej čistote, personál dobre vyškolený a držte pevnú ruku nad kvalitou v kuchyni.

  1. Kvalita

Udržujte hladký chod kuchyne nákupom kvalitného vybavenia, ktoré sa nezničí uprostred zmeny. Na nákladoch ušetríte nákupom prémiových produktov, ktoré sa nepokazia len tak cez noc. Takto si vyberajte nielen spotrebiče, ale aj svoje obalové materiály, misky na polievku, prestieranie na stôl a komplet celé vybavenie reštaurácie. Nákup toho najlepšieho je vždy nákladovo efektívny. Na kvalitu si potrpte aj pri výbere vášho personálu. Hladký priebeh chodu reštaurácie znamená zamestnávať špičkový personál. Lojalitu svojich hostí získate práve vďaka vynikajúcemu zákazníckemu servisu. Zamestnanci musia vedieť, že si vážite ich tvrdú prácu. Dajte im to jasne najavo. Nastavte bonusové systémy, buďte štedrí a organizujte spoločné voľnočasové aktivity. Dajte im vedieť, že vaše dvere sú vždy otvorené pre ich nápady a zlepšenia.

  1.  Flexibilita

Investujte čas do vývoja jedálneho lístka. Ponúkate hosťom veľa špecialít? Môžete upraviť recepty, aby ste zdôraznili sezónne suroviny? Zákazníci chcú v menu vidieť svoje obľúbené položky, no tešia sa aj z nových jedál. Vaši hostia majú na výber nespočetné množstvo iných prevádzok, takže sa musíte niečím odlišovať. Flexibilné menu uvoľňuje kulinársku kreativitu kuchára a robí hostí spokojnými. Nezabudnite si všetko vopred spočítať. Zistiť náklady na jedlo v menu je náročná práca. Je však dôležité dosiahnuť zisk. Presné účtovanie nákladov na potraviny vám pomôže vytvoriť lepšie menu, vyrovnať sa s kolísaním cien a rozpočtom na sezónne suroviny. Dávajte si pozor aj na vyhadzovanie jedla. Uistite sa, že každý zamestnanec chápe dôležitú úlohu, ktorú zohráva pri znižovaní nákladov na potraviny.

Bonusová rada: Rozšírte podnikanie a zaujímajte sa

Ak ste práve založili svoju značku a chcete zlepšiť jej výsledky, alebo ak premýšľate nad tým, ako spropagovať už úspešnú reštauráciu, premýšľajte nad rámec vašich priestorov. Rozšírte sa napríklad s cateringom mimo svojej lokality. Preskúmajte možnosti so službou pod holým nebom. Posuňte hranice rozšírením svojho súčasného podnikania. Na to, aby ste boli úspešní, potrebujete, aby sa o vás hovorilo. Dostaňte sa do povedomia ľudí. Buďte prevádzkou, ktorá sa zaujíma o svoje okolie. Ukážte svoj záväzok voči komunite tým, že sa zapojíte do zbierok. Darujte jedlo neziskovým organizáciám alebo sa staňte súčasťou programov zameraných na zmiernenie hladu. Rozvíjajte profil svojej reštaurácie ako firmy, ktorá sa stará aj o iných, nielen o svoj vlastný biznis.

Další články autora