Ako a kde si preveriť (nielen) budúceho zamestnávateľa?

Hľadáte si nové zamestnanie a našli ste pracovný inzerát, na ktorom sa vám niečo nezdá? Alebo ste už objednávaní na pohovor a máte zlý pocit? Ak áno, radšej si preverte zamestnávateľa.

O tom, ako vyzerá nevierohodný pracovný inzerát a prečo naň radšej vôbec neodpisovať, sme vysvetlili v našom predchádzajúcom článku. Dnes si spoločne rozoberieme, ako si preveriť vierohodnosť zamestnávateľa a na čo sa pozerať pred tým, než kývnete na jeho ponuku práce.

Preverte si názov firmy alebo IČO
Rozhodovať môže aj počet živností
Platobné schopnosti zamestnávateľa
Najviac napovedia neoficiálne hodnotenia a komentáre
Preverte si názov firmy alebo IČO
K nevôli väčšiny podnikateľov na internete fungujú verejné registre, ktoré zhromažďujú informácie o živnostníkoch i firmách. K tomu, aby ste v nich našli osobu alebo spoločnosť, pre ktorú máte potenciálne pracovať, potrebujete poznať buď jej názov (popr. meno a priezvisko fyzickej osoby) alebo jej identifikačné číslo čiže IČO, niekedy uvádzané aj ako IČO.

Z registra môžete následne vyčítať informácie o spisovej značke, právnej forme firmy, stave subjektu a vzniku oprávnení. Už len týmto krokom si ľahko overíte, že je firma skutočná a nejde teda o podvodníkov.

Mnoho webov poskytujúcich vyhľadávanie vo verejných registroch taktiež umožňuje fyzickú alebo právnickú osobu priamo ohodnotiť. Veľa negatívnych hodnotení aj bez komentárov môže byť indície k tomu, že je s daným subjektom predsa len niečo zle.

TIP: Výpisy firiem a osôb z rôznych registrov v SR

Ako a kde preveriť zamestnávateľa: kontrola firmy

Zdroj: Depositphotos

Aké máte skúsenosti s úradom práce?

Pozitívne
Neutrálne
Negatívne
Celkom hlasovalo: 38532
Rozhodovať môže aj počet živností
Pokiaľ si nehľadáte prácu v špecializovanom odbore, na ktorý musíte mať určité vzdelanie, firma, ku ktorej plánujete ísť na pracovný pohovor, bude mať pravdepodobne voľnú živnosť. Na založenie voľnej živnosti na úrade potom nie je nutné spĺňať žiadne špeciálne podmienky a ani preukazovať odborné vzdelanie či osvedčenie a spôsobilosť na prax. Jednoducho si ju môže založiť skutočne každý, čo ale ešte nič neznamená.

Väčšina podnikateľov má potom aj viac činností v rámci ktorých podniká. Tie sú so sebou ale najčastejšie úzko späté av podstate zahŕňajú všetku špecifickú činnosť zamestnávateľa. Ak by potom mal činností v registri zapísaných až prehnane veľa a navyše by so sebou nemali ani veľa spoločného, ​​mali by ste zbystriť.

Platobné schopnosti zamestnávateľa
Väčšina zamestnávateľov v pracovnej neschopnosti logicky nových zamestnancov nepopytuje, výnimky však nebývajú prekvapením. Zamestnávateľ v platobnej neschopnosti pritom rozhodne neveští nič dobré, pretože tu hrozí riziko nevyplácania mzdy. To, či náhodou nie je daná firma v insolvencii, si môžete taktiež ľahko preveriť.

Poslúži vám k tomu web Úradu práce SR, ktorý pravidelne zverejňuje informácie o zamestnávateľoch v insolvencii na svojej úradnej tabuli. Na to, aby ste si firmu preklepli, opäť potrebujete iba jej názov alebo IČO.

Dozvedieť sa môžete dátum insolvencie alebo moratória, rozhodné obdobie a do kedy je možné požiadať o uspokojenie mzdových nárokov. Úrad práce tiež ďalej zverejňuje informácie o ochrane zamestnancov pri platobnej neschopnosti zamestnávateľa vrátane toho, ako v takejto situácii postupovať. Zistiť insolvenciu je možné aj na portáli justice.cz.

Čítajte tiež: Čo robiť, keď vám zamestnávateľ dlhuje mzdu?

Najviac napovedia neoficiálne hodnotenia a komentáre
Pokiaľ sa vám niečo nezdá, najľahšie vždy bude si firmu priamo vygoogliť. Aj týmto spôsobom sa môžete dostať k jej hodnoteniu, a to napr. priamo vo vyhľadávači. Tým, že budete prechádzať diskusie a čítať komentáre od bežných smrteľníkov najlepšie zistíte, ako sa firma správa nielen k zamestnancom, ale napríklad aj ku klientom a či vôbec stojí za to v nej pracovať. Pomôcť vám tiež môže facebook, na ktorom má mnoho spoločností už svoj vlastný profil.

Smerodajné môže byť aj hodnotenie na rôznych portáloch (napríklad Atmoskop), kde sa hodnotí firemná kultúra, pracovné podmienky atp.

Ak ste stále na vážkach, tak môžete kontaktovať bývalých či súčasných zamestnancov, ale tu záleží aj na tom, v akom stave bývalí zamestnanci z firmy odchádzali.

V žiadnom prípade vám nikto nebude brániť prácu skúsiť a odísť v skúšobnej dobe, ktorá môže trvať maximálne 3 mesiace, čo na posúdenie vášho zamestnávateľa stačí.

Další články autora